Forum Klubu DX Sierra-Juliet Rybnik

Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB

Ogłoszenie


#1 2013-04-07 19:40:32

 Krystian_Rubic

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-03-15
Posty: 302
Miejscowość(QTH): Jastrzębie Zdrój (SP9EPW)

Antena na bazę wg. Krystian_Rubic – Opis budowy

Postanowiłem zebrać wszystko do całości i opisać to jak powinno być – tak myślę.

Chcę wam przybliżyć budowę mojej anteny, jak ją wykonałem i to co osiągnąłem.

Założenia do zbudowania mojej anteny były następujące:
- 6 przeciwwag
- 1/2 lub 5/8 fali (wysokość promiennika)
- cewka powietrzna z rurki Al fi 8mm (łatwe nie wymagające skomplikowanych narzędzi wykonanie/wygięcie cewki)

Większość materiałów dostępna w dużych marketach "budowlanych".
Myślę tu o podstawowych rurkach Al, śrubkach, uchwytach, objemkach itp..

Kolejno budowa:

Element nośny

Tu na rysunku przestawiam budowę elementu nośnego anteny:

http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/4.jpg

1 – Rurka stalowa – u mnie nierdzewka
2 – Znacznik głębokości osadzenia rurki stalowej Poz1. w izolatorze.
3 – Rurka izolatora – u mnie PE – L = ~30 cm
4 – Przekładka izolacyjna z otworem w centrum-osi
5 – Rurka Al. promiennika
6 – Znacznik głębokości osadzenia rurki aluminiowej Poz.5 w izolatorze.
S – Śruby z pełnym gwintem i podkładką
N – Nakrętki z podkładką

Wykonanie:
Rurka stalowa Poz.1. i rurka aluminiowa Poz.5 są podobnej (lub zbliżonej) średnicy.
Izolator Poz.3 posiada średnicę wewnętrzną równą z średnicą rurek Poz.1 i Poz.5 z małym  plusem (swobodnie wchodziły Poz.1 i Poz.5 do izolatora Poz.3. Przekładka izolacyjna posiada średnicę zewnętrzną równą rurek Poz.1 (Poz.50
Na rurce stalowej Poz.1 jak i aluminiowej Poz.5 zaznaczamy znaczniki odmierzając połowę długości izolatora minus połowę grubości przekładki izolacyjnej Poz.4 otrzymujemy odpowiednio znaczniki  Poz.2 i Poz.6.
Do izolatora Poz.3 wprowadzamy rurkę Poz.1 aż do oznacznika Poz.2. W tak połączonym elemencie wykonujemy otwory pod śruby mocujące. Śruby mocujące wykonujemy pod kątem 90st. względem siebie i prostopadle do osi łączonych elementów przesunięte względem siebie o odległość H dobrana tak aby wynosiła minimum 1/3 odmierzanej odległości dla znacznika. Następnie do izolatora Poz.3 wprowadzamy przekładkę izolacyjną Poz.4.  Montujemy podstawę przeciwwag tak aby połączona była z rurką stalową.
Następnie z drugiej strony wykonujemy analogicznie montaż rurki aluminiowej Poz.5.


Podstawa przeciwwag

Tu na rysunku przestawiam budowę podstawy przeciwwag:

http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/3.jpg

1 – Gniazdo antenowe
2 – Rurki aluminiowe
A – Średnica wewnętrzna
B – Średnica zewnętrzna

Wykonanie:
Przygotowujemy blachę aluminiową o wymiarach A i B najlepiej o grubości 1,5 ÷ 2 mm.
Na tak przygotowanej blaszce montujemy promieniście w równej odległości kątowej rurki (minimum 3 maksimum ile się Wam  zmieści – ja mam 6). Ja w swojej montaż rurek do blaszki mam przez spaw.

W jednym miejscu w blaszce montujemy gniazdo antenowe.
http://www.forum.alfaholicy.org/attachments/145_146_155/39774d1321889845-spawanie_dziur_wygluszanie_podlogi_co_przy_okazji-gniazdo_anteny_cb.jpg

Rurki Poz.2 montuje się po jednej stronie – to będzie strona spodnia podstawy przeciwwag. Gniazdo tak montujemy aby przyłącze kabla antenowego było po stronie spodniej podstawy.

Cewka powietrzna

Tu na rysunku przestawiam budowę i montaż cewki:

http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/2.jpg

1 – Podstawa przeciwwag
2 – Cewka powietrzna
3 – Kątownik mocujący cewkę do promiennika
4 – Śruby mocujące cewkę do podstawy przeciwwag
5 - Śruby mocujące cewkę do kątownika mocującego cewkę do promiennika
6 - Śruby mocujące kątownik mocujący cewkę do promiennika
7 – Rurka aluminiowa promiennika
8 – Nakrętki z podkładkami

Wykonanie:
Cewka nawinięta z rurki 8x1mm długości 2m na wymiary:
- średnica cewki: ~160mm (taki miałem pod ręką element okrągły na którym ją wykonałem/nawinąłem)
- skok zwoju: ~40mm
- średnica zwoju: rurka fi 8 x 1 mm
- długość przed zwinięciem ~ 2 m

Rozpoczynamy od przymocowania śrubami Poz.4 cewki powietrznej Poz.2 do podstawy przeciwwag Poz.1. Montaż tak przeprowadzamy aby oś cewki pokrywała się z osią rurki promiennika. Na cewkę powietrzną nakładamy wodzik. Do promiennika montujemy kątownik mocujący cewkę Poz.3 w takiej odległości od podstawy przeciwwag Poz.1 aby cewka była równo ułożona, a pomiędzy poszczególnymi zwojami można było swobodnie przemieszczać wodzik. Kątownik mocujący cewkę Poz.3 montujemy prostopadle do osi promiennika tak aby złapał koniec cewki powietrznej Poz.2. Następnie montujemy koniec cewki powietrznej Poz.2 do kątownika mocującego Poz.3 śrubami Poz.5. Do gniazda antenowego Poz.B zamontowanego w podstawie przeciwwag Poz.1 montujemy przewód do punku środkowego gniazda. Długość przewodu na tyle krótka aby w linii najkrótszej wystarczyła do  usytuowania wodzika przy końcu cewki powietrznej Poz.2 koło kątownika mocującego Poz.3.

Poniższe fotografie przedstawiają wygląd po wykonanym montażu.

http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/01.jpg
http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/02.jpg

Promiennik

Tu na rysunku przestawiam budowę wykonywania połączeń elementów promiennika:
http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/1.jpg

1 – Element zewnętrzny dolny
2 – Blachowkręty
3 – Nacięcie
4 – Obejma zaciskowa
5 – Element wewnętrzny górny
A – Głębokość zakładki
B – Rozstaw mocowania blachowkrętów
C – Szerokość dopasowania średnicy
D – Szerokość zakładki

Wykonanie:
Głębokość zakładki Poz.A jest równa szerokości zakładki Poz.D. W swojej antenie mam głębokość zakładki wynoszącą pomiędzy 15 ÷ 20 cm. Element zewnętrzny dolny Poz.1 w swej średnicy wewnętrznej odpowiada z lekkim plusem średnicy zewnętrznej elementu wewnętrznego górnego dla zapewnienia swobodnego przemieszczania elementu wewnętrznego górnego Poz.5 w elemencie zewnętrznym dolnym Poz.1. Na szerokości zakładki element wewnętrzny górny Poz.5 wykonuje się czyszczenie powierzchni od ewentualnego lakieru np. papierem ściernym. W elemencie zewnętrznym dolnym Poz.1 wykonujemy nacięcie od krawędzi prostopadle do osi elementu na głębokość 10 cm. Na elemencie wewnętrznym górnym Poz.5 nawijamy folię aluminiową w celu usunięcia zbyt dużego luzy pomiędzy elementami Poz.1 i Poz.5. Folie aluminiową nawijamy na takiej szerokości aby rozstaw blachowkrętów Poz.B mieścił się w szerokości dopasowania średnicy Poz.C. Do elementu zewnętrznego dolnego Poz.1 wkładamy przygotowany element wewnętrzny górny Poz.5 do osiągnięcia wymaganej zakładki. Na elemencie zewnętrznym dolnym zakładamy opaskę zaciskową Poz.4 dla unieruchomienia elementów Poz.1 i Poz.5 i wykonujemy połączenie blachowkrętami prostopadle do osi promiennika z jednej strony elementu zewnętrznego dolnego Poz.1. Po wykonaniu połączenia blachowkrętami demontujemy opaskę zaciskową Poz.4, a następnie wykonujemy izolację przez nawinięcie taśmy klejącej (tzw.: szkot’a) lub ewentualnie koszulką termokurczliwą – ja zastosowałem taśmę izolacyjną. Nawinięcie taśmy powinno obejmować obszar blachowkrętów i końca elementu zewnętrznego dolnego Poz.1 wchodząc na element wewnętrzny górny Poz.5. Na tak zabezpieczone połączenie nakładamy opaskę zaciskową Poz.4 i zaciskamy.

W analogiczny sposób wykonuje się kolejne połączenia promiennika anteny.

Do podstawy przeciwwag montujemy rurki – przeciwwagi blachowkrętami.

W taki sposób powstała antena:
http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/dsc00396.jpg

Gabaryty mojej anteny:
- Długość promiennika 5,4m
- Długość przeciwwag 3 x 1m i 3 x 2m zabudowane naprzemiennie
Parametry:
- Częstotliwość : 26-28 MHz
- Długość fali: ok. 5/8 λ
- Moc: ~3000 Watt
- Zysk: ?dB
- SWR:  kanał 1 - 1,4; kanał 20 - 1,2; kanał 40 - 1,3
- Impedencja : 50 Ω
- Masa: ~6 kg


Wyniki z działania:

161JGB292 Leszek napisał:

Zrobiłem odsłuch anteny bazowej Krystiana.Okazało się,że jego QTH to nie jest Knurów a Jastrzębie Zdrój.Słyszałem go pracującego na radiu President Lincoln i antenie wykonanej przez siebie.W Żorach odebrałem go z raportem 5-8.Dla porównania najlepsze stacje z Jastrzębia Zdroju odbieram z raportem 5-7.Najtrudniejsze z tych stacji ma Radosław z Jastrzębia Zdroju,który mieszka nie dość,że w wielkiej dolinie to jeszcze umiejscowiony jest w niej najniżej.Montowałem mu antenę bazową i stroiłem całą instalację CB i dzięki temu pomimo wyjątkowo niekorzystnych warunków terenowych jego też słychać z raportem 5-7 przy zastosowaniu anteny Sirio GP-27.Jeżeli Krystian wydłuży swój promiennik do 6,90m i długość przeciwwag do 2,75 to wierzę,że raport ten będzie jeszcze lepszy i polepszy mu się odsłuch stacji co już zresztą zauważył.Ten fakt powinien Cie do tego szczególnie zmotywować a ja chciałbym ujrzeć tego efekty.Pamietajmy,że podniesienie mocy 1 db.jest wielkim osiągnięciem dla anteny przy takiej samej mocy nadajnika jaką używaliśmy.Życzmy mu więc sukcesów w tym...

Ciekawą informacją jest:

Jerzy Michalina i Bogdan Wielgosiński "CB i radiokomunikacja" napisał:

Anteny 5/8 lambda są to takie anteny, których rzeczywista długość jest równa lub bardzo zbliżona do długości mechanicznej 5/8 lambda, dla pasma CB długość ta wynosi 6,84-6,95m. Następnym czynnikiem charakterystycznym dla tego typu anten są przeciwwagi, których liczba jest równa lub większa od 3. Długość przeciwwag może wynosić od 0,5 do 2,50 m i jest ściśle związana z konstrukcją cewki (liczbą zwoi). Cewka spełnia zadanie dopasowania i wydłużenia elektrycznego promiennika i przeciwwag. Wykonana jest najczęściej z miedzi (bardzo dobrze jeżeli jest posrebrzana). Liczba zwojów cewki zależy od długości promiennika i przeciwwag. (im dłuższe przeciwwagi tym mniejsza liczba zwojów cewki) i wynosi najczęściej od 5 do 10 zwoi. Zyski energetyczne osiągane z takich konstrukcji sięgają do około 8dB, jest to zysk porównywalny z zyskiem osiąganym przez anteny kierunkowe.

http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/cbdx.jpg

Wszelakie pytania, uwagi itp. proszę zamieszczać w wątku:
Antena na bazę wg. Krystian_Rubic

Dla zachowania porządku.!

Przepraszam za mało techniczne rysunki.
Wszelkie wątpliwości istotne do budowy będę tu uzupełniał.


UŻYTKOWNIK FORUM SIERRA JULIET !!

Baza: President Lincoln, Antena własna konstrukcja, Mik FARUN FD2060/Wilson Trucker Gold;
Mobil 1: President Hary III ASC, Lemm AT Turbo 2001;
Alan 42 Multi; President Missouri;

Offline

#2 2013-08-12 00:15:26

CzarnyFelek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 88

Re: Antena na bazę wg. Krystian_Rubic – Opis budowy

4 czy 6 przeciwwag nie wiele wnosi szkoda nakładu pracy. 1/2L raczej bez przeciwwag.

Ostatnio edytowany przez CzarnyFelek (2013-08-12 00:15:53)

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora