Forum Klubu DX Sierra-Juliet Rybnik

Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB

Ogłoszenie


#1 2013-03-26 16:43:36

 mobil-żory

Użytkownik

8333534
Call me!
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 342
Numer klubowy: 161OS87
Miejscowość(QTH): Żory

modulacja AM FM SSB

AM - modulacja amplitudy AM z angielskiego Amplitude Modulation polega na kodowaniu sygnału informacyjnego w chwilowych zmianach amplitudy sygnału nośnego czyli popularnie zwanego fala nośną. Sygnał informacyjny jest sygnałem szerokopasmowym o małej częstotliwości. Przy modulacji amplitudy AM amplituda fali nośnej zmienia się w takt napięcia modulującego.

Głównym parametrem modulacji amplitudy jest współczynnik głębokości modulacji. Współczynnik głębokości modulacji definiujemy m = M/C gdzie M to amplituda sygnału modulującego (informacji), a C to amplituda sygnału nośnego.
Współczynnik głębokości modulacji mieści się w zakresie 0....1, ale przeważnie podawany jest on w procentach. Aby zapobiec niekorzystnym zniekształceniom sygnału zmodulowanego głębokości modulacji w większości radiotelefonow CB radio nie przekracza 75-85%.

Drugim z parametrów modulacji amplitudy AM jest szerokość sygnału zmodulowanego która wynosi 6kHz. Wynika z tego, że szerokość sygnału zmodulowanego jest równa podwojonej największej częstotliwości modulującej.

Cała moc nadajnika w modulacji amplitudy AM wypromieniowana przez antenę składa się z mocy fali nośnej oraz mocy górnej oraz dolnej wstęgi bocznej (USB i LSB). Przy maksymalnej głębokości modulacji wynoszącej 100%, moc zawarta w obu wstęgach bocznych jest równa połowie mocy fali nośnej.

Demodulator ... pozostała jeszcze kwestia odbiornika przy pracy modulacją amplitudy. Przy odbiorze mamy do czynienia z procesem odwrotnym do modulacji czyli demodulacją. Demodulacja wykonywana przez demodulator polega na odtworzeniu przebiegu zmodulowanego sygnału modulującego.

FM
FM - modulacja częstotliwości FM z angielskiego Frequency Modulation polega na kodowaniu informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości, w zależności od sygnału wejściowego (zależności od amplitudy sygnału modulującego), a amplituda fali nośnej jest stała.

Odchylenie częstotliwości zwane dewiacją to wartość o jaką częstotliwość fali nośnej zmienia się od częstotliwośi początkowej. Inaczej mówiąc dewiacja jest różnicą pomiędzy najniższą i najwyższą częstotliwoscią fali nośnej w trakcie modulacji.

Wskaźnikiem dewiacji częstotliwości lub inaczej współczynnik modulacji częstotliwości wyraża stosunek dewiacji częstotliwości do częstotliwości modulującej. Jest to drugą wielkością charakterystyczna dla modulacji częstotliwości FM.

W przypadku modulacji częstotliwości FM moc sygnału FM nie zmienia się w procesie modulacji i równa jest mocy niemodulowanego sygnału nośnego. Tak więc cała moc jest wykorzystywana do przekazania informacji.

Zaletą modulacji częstotliwości FM jest dobra jakość modulacji - lepsza niż w modulacji amplitudy AM. Inną zaletą modulacji częstotliwości FM jest znacznie mniejsza niż dla AM wrażliwość transmisji na zakłócenia zewnętrzne. Modulacja częstotliwości FM umożliwia odfiltrowanie po stronie odbiornika znacznie więcej zakłóceń niż w modulacji amplitudy AM.

SSB
SSB (USB i LSB) - modulacja jednowstęgowa SSB z angielskiego Single Side Band jest specyficznym przypadkiem modulacji amplitudy z usuniętą jedną wstęgą boczną i znacznie wytłumioną falą nośną.

Modulację jednowstęgową SSB charakteryzuje znaczna oszczędność mocy i szerokości pasma dzięki wysyłaniu tylko jednej wstęgi bocznej, górnej USB lub dolnej LSB, z wytłumioną falą nośną. Górna wstęba boczna to USB z angielskiego Upper Side Band, a dolna wstęga boczna to LSB z angielskiego Lower Side Band. Sygnał dwuwstęgowy z wytłumioną fala nośną to DSB a angielskiego Double Side Band. Falę nośną i jedną ze wstęg bocznych tłumi się przeważnie poprzez wykorzystanie odpowiednio zestrojonego filtra kwarcowego lub piezoceramicznego.

W paśmie CB radio modulacje SSB jest najczęściej wykorzystywaną modulacją do przeprowadzania łączności DX. W iększości przypadków korzysta się z górnej wstęgi bocznej czyli USB, rzadziej z dolnej wstęgi bocznej LSB.

Oto korzyści wynikające z zastosowania SSB w porównaniu z AM:
1. nadawany sygnał zajmuje węższe pasmo częstotliwości, co pozwala na pracę większej liczby nadajników w pasmie o tej samej szerokości
2. cała moc nadajnika jest wykorzystywana do wyprodukowania tylko jednej wstęgi bocznej - USB lub LSB
3. zwężenie o około 50% pasma odbieranego przez odbiornik, co daje zysk w postaci poprawy stosunku odbieranego sygnału do szumu (zwężenie pasma o połowę, to o 3 dB mniejsza moc szumów na wyjściu odbiornika)
4. brak fali nośnej powodującej wzajemne interferencje sygnałów o zbliżonych częstotliwościach utrudniające odbiór, co stwarza możliwość czytelnego odbioru sygnałów odległych o kilkaset herców od innego sygnału SSB
5. mniejsza zawartość sygnałów niepożądanych i harmonicznych wypromieniowanych przez nadajnik
6. ekonomiczne zasilanie (moc promieniowana jest tylko w czasie trwania modulacji)

Ostatnio edytowany przez mobil-żory (2013-03-26 16:48:05)


Mobil President Jackson I, antena Lemm turbo 2001,Densei 2002 turbo :) i więcej nie potrzeba do szczęścia
BAZA:Winkler XA-27L :). baza stoi  280 m.n.p.m radio i mike jak wyżej
Ja brzoza, ja brzoza, grab jak mnie słyszycie? :P

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora