Forum Klubu DX Sierra-Juliet Rybnik

Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie


#1 2013-03-13 13:00:04

 161JGB292 Leszek

Moderator

835784
Call me!
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 748
Numer klubowy: 161JGB292
Miejscowość(QTH): Żory

Zakłócenia przemysłowe w paśmie niestrzeżonym CB(27 MHz.)

Każdy z nas użytkowników radia CB spotkał się używając swój radiotelefon CB z zakłóceniami przemysłowymi odbieranymi przez nasz radiotelefon CB oraz z podatnością tych urządzeń na zakłócenia atmosferyczne,które występuje w przypadku krótkich fal na jakiech pracuje nasze radio CB.Jak więc widzimy pasmo CB jest specyficznym pasmem radiokomunikacyjnym nie strzeżonym w którym mogą pracować różne urządzenia takie jak piece indukcyjne,zgrzewarki,urządzenia szpitalne itp.Niestety jest to normalne zjawisko w pasmie 27 Mhz.i nie jest ono chronione od tych zakłóceń przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.W paśmie tym występuje również dodatkowo zjawisko propagacji,nasilając jednocześnie QRM-y.Najgorszym problemem w miastach są linie wysokiego napięcia,światła drogowe a w ostatnim czasie anteny nadawczo-odbiorcze różnych usługodawców internetowych dostarczających użytkownikom internet drogą radiową.Jak widzimy zakłócenia te występują zarówno nie tylko po stronie odbiorczej ale i nadawczej.Możemy jednak zmniejszyć ilość tych zakłóceń stosując radiotelefony CB o jak najlepszej jakości układów filtrujacych NB i ANL i najlepszej jakości odbiorników poprzez ich selektywność,która w najlepszych radiotelefonach osiąga nawet 70db selektywności miedzykanałowej.Przykładem jest radiotelefon CB President HR 2600,HR 2510,Uniden 2830,President Lincoln a nawet President Herbert I i President Wilson.Na zmniejszenie odbieranych zakłóceń ma wpływ rodzaj użytej anteny,jej uziemnienie biorąc pod uwagę ładunki elektrostatyczne,poprawność jej montażu i jakość użytej linii przesyłowej(kabla).

(Na podstawie Ustawy o Prawach Autorskich  z dnia 4.02.2004r wszelkie prawa autorskie są zastrzeżone.Publikacja niniejszego tekstu bez pisemnego zezwolenia autora jest zabroniona).

Ostatnio edytowany przez 161JGB292 Leszek (2013-05-05 17:08:20)


Baza:Ranger RCI 2950 DX wersja exportowa,President HR 2600,antena Vimer K-46 Mondial,mikrofon Pan DM-432 MT i Pan ECM-2018.Radiostacja na 2m i 70 cm Navcomm TK-890 wersja 2.0,antena bazowa Nebraska Lincoln na 2m i 70 cm oraz antena 1/4 Navcomm B-88S.

Offline

#2 2013-03-17 19:54:01

 Krystian_Zory

Użytkownik

304435
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-27
Posty: 398

Re: Zakłócenia przemysłowe w paśmie niestrzeżonym CB(27 MHz.)

Miałem okazję porównać jak istotną rolę odgrywa dobór radiotelefonu CB o jak najlepszych parametrach. Dla porównania mój poprzedni Alan w specyficznych miejscach o bardzo silnym natężeniu zakłóceń w zasadzie nie pozwalał mi na skuteczny odbiór danego korespondenta z drugiej strony. Zmiana na Presidenta mnie zaskoczyła pozytywnie z tym samym korespondentem w tym samym miejscu mogłem oczywiście ze śmieciami w tle prowadzić bez ucha na radiu łączność. Nie jest to przepaść ale zmiana która robi różnicę.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora