Forum Klubu DX Sierra-Juliet Rybnik

Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB

Ogłoszenie


  • Index
  •  » Mikrofony CB
  •  » Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

#1 2013-03-12 23:27:31

 161JGB292 Leszek

Moderator

835784
Call me!
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 748
Numer klubowy: 161JGB292
Miejscowość(QTH): Żory

Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

Decydując się na wybór dobrego mikrofonu CB ze wzmacniaczem modulacji i echem kierujmy się jego parametrami takimi jak pasmo jego przenoszenia określone w Hz i wzmocnieniem określonym w decybelach.W radiokomunikacji do właściwej czytelności modulacji niezbędne są mikrofony o paśmie przenoszenia od 300 Hz do 3000 Hz.Poniżej pasma 300 Hz.mikrofon przenosi niskie tony pobierając większy pobór pradu a powyżej 3500 Hz modulacja ta będzie przenosiła wyższe tony i zostanie obcięta przez filtry w radiu CB.Nie ma sensu więc stosować mikrofonów o szerszym paśmie przenoszenia niż 300-3000Hz.bo i tak nic nie wniesie to do czytelności naszej modulacji.Stosując mikrofony z pasmem przenoszenia powyżej 300 Hz i poniżej 3000 Hz możemy usłyszeć wysokotonową tzw.poobcinaną tonację modulacji i jej gorszą czytelność.Drugim parametrem,którym mamy się kierować jest wzmocnienie,które regulujemy w mikrofonie peerkiem lub pokrętłem na zewnątrz mikrofonu w zależności od ustawionej fabrycznej głębokości modulacji w radiu CB lub ustawionym pokrętle mic gaine,którym regulujemy czułość mikrofonu.Dobry mikrofon posiada wzmocnienie rzędu ok.42+-3 db tak jak w przypadku mikrofonu firmy Pan DM-432 MT lub nawet 62+-3 db.tak jak w przypadku mikrofonu Densei EC-2002 Turbo.Używając mikrofony ze wzmocniaczem modulacji i echem wyregulujmy je wcześniej po to aby właściwie wykorzystywać ich możliwości będąc czytelnymi dzięki nim szczególnie dla odległych stacji nie zapominając również o lokalnych stacjach dla którym to ma być również czytelne.Ustawiając wzmocnienie w mikrofonie przy pełnej czułości naszego mikrofonu nie może występować tzw.przemodulowanie i zbyt duże ustawienie echa objawiające się powtarzaniem wypowiadanych przez nas słów pogarszając w ten sposób jedynie czytelność naszej modulacji.Dokonując regulacji takiego mikrofonu sprawdźmy jego pracę nie tylko w emisji AM ale też FM i USB.gdzie jest szczególnie podatny na przesterowanie lub niewłaściwe ustawienie używanego przez nas w mikrofonie zarówno echa jak i wzmocnienia.

(Na podstawie Ustawy o Prawach Autorskich  z dnia 4.02.2004r wszelkie prawa autorskie są zastrzeżone.Publikacja niniejszego tekstu bez pisemnego zezwolenia autora jest zabroniona).

Ostatnio edytowany przez 161JGB292 Leszek (2013-09-06 07:51:31)


Baza:Ranger RCI 2950 DX wersja exportowa,President HR 2600,antena Vimer K-46 Mondial,mikrofon Pan DM-432 MT i Pan ECM-2018.Radiostacja na 2m i 70 cm Navcomm TK-890 wersja 2.0,antena bazowa Nebraska Lincoln na 2m i 70 cm oraz antena 1/4 Navcomm B-88S.

Offline

#2 2013-03-13 11:40:31

 Krystian_Zory

Użytkownik

304435
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-27
Posty: 398

Re: Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

Ja dodam od siebie że przy prawidłowym wyregulowaniu mikrofonu kiedy mamy dynamiczną ostrą modulację możemy usłyszeć że źle słychać przede wszystkim od innych korespondentów mobili którzy z racji mody panującej kupują najtańsze modele radiotelefonów CB. Przyczyna tkwi w bardzo niskiej jakości wbudowanego głośnika który najzwyczajniej "nie wyrabia" efekty mogą być przeróżne i nie należy się tym sugerować.

Offline

#3 2013-03-13 15:02:42

 161JGB292 Leszek

Moderator

835784
Call me!
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 748
Numer klubowy: 161JGB292
Miejscowość(QTH): Żory

Re: Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

Krystian_Zory napisał:

Ja dodam od siebie że przy prawidłowym wyregulowaniu mikrofonu kiedy mamy dynamiczną ostrą modulację możemy usłyszeć że źle słychać przede wszystkim od innych korespondentów mobili którzy z racji mody panującej kupują najtańsze modele radiotelefonów CB. Przyczyna tkwi w bardzo niskiej jakości wbudowanego głośnika który najzwyczajniej "nie wyrabia" efekty mogą być przeróżne i nie należy się tym sugerować.

To prawda co napisał Krystian.W radiach CB stosowane są na ogół małe głośniczki o marnej jakości i astronomicznej mocy aż 2,5 Watta.Rozmawiając przez mikrofon Pan DM-432 MT przy maksymalnym jego wzmocnieniu nie powodującym przesterowania i maksymalnej czułości mikrofonu regulowanym pokrętłem mic Gaine z radia CB(głębokość (modulacji 100%) powoduje on to,że u korespondentów ten głośnik nie tylko drży ale też i strasznie charczy powodując brak czytelności naszej modulacji.Gdy nasz korespondent wzmocni głos pokrętłem volume to następuje w tym przypadku jeszcze gorszy odbiór i efekt,który miał być zupełnie do tego który stwierdzamy.Oczywiście za taką sytuację odpowiedzialna jest też często moc wzmacniacza audio,który jest równie małej mocy i jakości jak głośnik takiego urządzenia.

Ostatnio edytowany przez 161JGB292 Leszek (2013-03-13 15:05:02)


Baza:Ranger RCI 2950 DX wersja exportowa,President HR 2600,antena Vimer K-46 Mondial,mikrofon Pan DM-432 MT i Pan ECM-2018.Radiostacja na 2m i 70 cm Navcomm TK-890 wersja 2.0,antena bazowa Nebraska Lincoln na 2m i 70 cm oraz antena 1/4 Navcomm B-88S.

Offline

#4 2013-09-06 03:24:01

 jopik

Nowy użytkownik

Skąd: JN95kl
Zarejestrowany: 2013-09-05
Posty: 27
Miejscowość(QTH): Kraków
WWW

Re: Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

To i ja dodam swoje 5 groszy i sprostuję trochę wypowiedzi kolegów.
Przede wszystkim Panie Leszku przy wyborze mikrofonu należy się kierować swoją własną modulacją. Mikrofon należy dobierać "pod siebie".
Niema takiego stwierdzenia że jakiś mikrofon jest lepszy lub gorszy. Wszystko zależy od naszej "naturalnej modulacji".

Co do wzmocnienia to jest sprawa drugo rzędna, gdyż w radiu posiadającym audio limiter i tak nie wykorzystamy pełnego "power-u" danego mikrofonu. Radio skutecznie nas ogranicza. W takim radiu z ogranicznikiem modulacji podkręcenie peerką wzmocnienia powoduje zwiększenie głębokości modulacji tylko do pewnego momentu. Później już tylko następuje zwiększanie czułości samego mikrofonu aż do wystąpienia przesterowania wzmacniacza wewnątrz naszego mikrofonu.
Wynika to z zasady działania ogranicznika modulacji oraz samego wzmacniacza wewnątrz naszego mikrofonu.
Inaczej się ma rzecz gdy radio nie posiada ogranicznika modulacji. Nie występuje granica po której głębokości modulacji już się nie zwiększa ale po osiągnięciu pewnego poziomu głębokości modulacji następuje od razu przesterowanie modulatora w radiu.
Przez to w radiach w których audio limiter jest ustawiony na bardzo niskim poziomie po zdjęciu ogranicznika modulacji można uzyska bardzo dużą poprawę (głośność) modulacji.

Następna rzecz proszę sobie doczytać lub też zaczerpnąć literatury fachowej czym jest "kompresor dynamiki"?
Bo błędnie interpretują taki układ nazywając go w swojej wypowiedzi "wzmocnieniem". Nie będę opisywał zasady działania tego układu, ale zapytam czy osoba która ma  mikrofon  DM432 MT posiada taki układ wewnątrz? Bo tego co się orientuję to w seryjnej produkcji niema obecnie (i nigdy nie było) mikrofonu do radia CB z kompresorem dynamiki.
Co do samego kompresora dynamiki i zniekształceń, to w radiach na fale krótkie, stosuje się właśnie po to kompresor dynamiki żeby do modulacji wprowadzić zniekształcenia. Przez co uzyskuje się słyszalną "ostrość" modulacji. Tak że nie do końca wprowadzenie "lekkiego" przesterowania sygnału jest sytuacją nie pożądaną. Doskonale można to zaobserwować na ekranie oscyloskopu porównując różne przebiegi sygnału.

Nawiązując jeszcze do barwy naszej modulacji. Bardzo wielkie znaczenie ma nie jak by się wydawało sam mikrofon ale przede wszystkim układ filtrujący "sygnał audio" płynący z naszego mikrofonu do samego modulatora w radiu. Każdy z nas pewnie nie raz doświadczył że każdy mikrofon działa inaczej z innym radiem.
Nawet jeśli by mikrofon liniowo przenosił dźwięk od 20Hz do teoretycznych 20kHz, to w samym radiu pasmo zostanie obcięte i zostanie zmodulowany tylko wycinek widma sygnału przepuszczonego przez sam filtr w radiu. Tak że kierowanie się pasmem przenoszenia samego mikrofonu nie do końca ma sens. Mikrofon może mieć pasmo przenoszenia szersze niż podał Pan Leszek.
Szukając mikrofon należało by przeanalizować charakterystykę przenoszenia w zakresie 300Hz -3500Hz (zakres mowy). Z takiej charakterystyki można by wywnioskować czy dany mikrofon będzie lepiej przenosił wysokie czy też niskie tony. Co i tak nie pokaże do końca tego jak będzie słychać nas w "eterze"(to zależy głownie od radia).

I ostatnio rzecz. Co do tego jak nas słyszą inni.
Prócz małych głośników i niedopasowanej charakterystyki przenoszenia wzmacniacza audio do mowy, w tanich radiach CB często występuje problem z układem automatycznej regulacji wzmocnienia (ARW). Objawia się to w taki sposób iż nadając w bliskiej odległości od takiej stacji układ ARW nie daje sobie rady z naszym sygnałem i nasz sygnał zostaje zniekształcony (zbocza sinusoidy zostają obcięte). Wprowadza to zniekształcenia dla stacji będącej na nasłuchu. Problem nasila się jeszcze bardziej gdy korzystamy z mikrofonu z wzmocnieniem i nasza modulacja jest głęboka.

Na koniec praca domowa dla wszystkich którzy twierdzą że mikrofon poprawia zasięg naszej stacji (widziałem że na forum są też takie osoby).
Należy przeprowadzić próbę z odległą stacją która słyszy nas na granicy szumu. Z mikrofonu z wzmocnieniem i z mikrofonu dynamicznego (bez wzmocnienia). Należy przy tym pamiętać że mikrofon bez wzmocnienia musi być mocniej przez nas wysterowany (należy głośniej do niego mówić i trzymać bliżej ust).
Po przeprowadzonej próbie należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy po przepięciu z mikrofonu ze wzmocnieniem na mikrofon dynamiczny (bez wzmocnienia) spowodowało że nasza relacja z dalekim respondentem nie była możliwa?

Pozdrawiam

Władek

Ostatnio edytowany przez jopik (2013-09-06 05:59:18)


CB: CRE 8900 + Winkler XA 27L + Yagi Sirio SY27-4 + rotor Conrad + mic home made
HF: Kenwood TS 590 + delta SP3PL + 3 elements Yagi Beam 14-28MHz + Rotor RAK + mic home made + RM Italy KLV 1000 + 1/2 lambda dipol 80m
UKF: Kenwood TM-710D + Diamond X510 + 4 x 5+8 elements yagi beam DK7ZB + Rotor Yaesu

Bądź legalny w eterze!!
Wladysław 73!

Offline

#5 2013-10-21 16:51:49

CzarnyFelek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 88

Re: Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

Władek nie przesadzaj
(należy głośniej do niego mówić i trzymać bliżej ust) o 23 wrzeszczeć do mikrofonu sąsiad zaraz się wkurzy i z siekerą przyleci :)

[b]   czy po przepięciu z mikrofonu ze wzmocnieniem na mikrofon dynamiczny (bez wzmocnienia) spowodowało że nasza relacja z dalekim respondentem nie była możliwa?[b] Możliwa jest ale gościa często się kiepsko rozumie.

Offline

#6 2013-10-30 07:43:35

 jopik

Nowy użytkownik

Skąd: JN95kl
Zarejestrowany: 2013-09-05
Posty: 27
Miejscowość(QTH): Kraków
WWW

Re: Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

No i widzisz sam, mikrofon ze wzmocnieniem nie polepsza 'zasiegu'! Tak jak to co poniektorzy pisza. Nie jestem przeciwnikiem mikrofonow ze wzmocnieniem ale trzeba wiedziec co nam taki mikrofon daje. Poza tym to, to ze przy 'zwyklym' mikrofonie modulacja moze byc mniej zrozumiala jest czesto spowodowane marnie wytlumiona plastikowa obudowa. Co daje efekt jak by sie gadalo przez puszke.

Pozdrawiam

Wladek


CB: CRE 8900 + Winkler XA 27L + Yagi Sirio SY27-4 + rotor Conrad + mic home made
HF: Kenwood TS 590 + delta SP3PL + 3 elements Yagi Beam 14-28MHz + Rotor RAK + mic home made + RM Italy KLV 1000 + 1/2 lambda dipol 80m
UKF: Kenwood TM-710D + Diamond X510 + 4 x 5+8 elements yagi beam DK7ZB + Rotor Yaesu

Bądź legalny w eterze!!
Wladysław 73!

Offline

  • Index
  •  » Mikrofony CB
  •  » Czym się kierować wybierając mikrofon CB ze wzmacniaczem modulacji?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora